O NÁS     KOCOUR KOČKA   KONTAKT  
      KOŤÁTKA   FOTKY ODKAZY OSKAR    
                   


Můj splněný sen - náš kamarád
Urgos R. J. Osana

*18.6.2011
"Oskar"

Perro de Presa Mallorquin
chovatel: Renata Jasińska, Polsko
My Black Dragon R.J.Osanna

Divo de Can Estruch

Atroc d'es Puig des Teix

Tronc

Polka

Morena de Can Estruch

Risk de Benacantil

Gina

Jumona Star Osanna

Irimen Adonis the Lover

Dumbo Del Gor Blau

Alba De's Puig Des Teix

Gloire Globale Osanna

Embat del Gor Blau

Fantyrella Del Corteza Osanna    

Dorada de Rompe Huesos

K2 De Almallutx

Jason De Almallutx

Excalibur de Almallutx

Flora de Almallutx

Godzilla De Almallutx

Truy

Pandora

Lluna

Atroo D´es Puig Des Teix

Tronc

Polka

Bety

 

 

.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.


 

FCI - Standard č.   249 /  20. 05. 1997


ZEMĚ PŮVODU:
Španělsko  
 
DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 11. 12. 1996.  

POUŽITÍ: hlídací a strážní pes  
KLASIFIKACE FCI: Skupina 2 Pinčové a knírači – molosové - švýcarští salašničtí psi a jiná plemena. Sekce 2.1 – Molosové, dogovití psi
Bez pracovní zkoušky  
 

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: V oblasti středozemí přinášela lodní doprava mezi východem a západem odnepaměti možnost výměny kultury a vědy mezi jednotlivými národy. Tyto vzájemné vztahy – i když byly především obchodní – nabízely také příležitost vyměňovat si domácí zvířata. Mezi nimi byli také hlídací a strážní psi, kteří odedávna sloužili k ochraně proti pirátům a námořním lupičům v přístavech a v osadách u moře.  Mezi těmito většinou velkými, silnými a odolnými psy s velkou hlavou a mohutným chrupem vynikalo jedno plemeno: byla to doga Iberského poloostrova, která se ve Španělsku na mnoha místech používala jako lovecký pes nebo jako bojový pes proti býkům a jiným psům.  Tento pes provázel krále Jakuba I. na jeho výbojných a dobyvačných taženích a na Baleáry se dostal zhruba kolem roku 1230. V 17. století přešla Menorca a další oblasti na základě mírové smlouvy z Utrechtu do anglického majetku. Angličané přivedli na Baleárské ostrovy vlastní bojové a hlídací psy a zkřížili je s dogou Iberského poloostrova, která žila také na Baleárách. Na počátku 18. století byly v Anglii zápasy mezi psy a býky velmi populární a Angličané žijící na ostrovech hledali psa, který by byl vhodný na takové zápasy. Uvedené okolnosti vysvětlují název plemene – Ca de Bou – býčí pes. Ve španělské plemenné knize je zachycena existence tohoto plemene již v roce 1923. První oficiální záznam pochází z roku 1928 a v roce 1929 byl pes uvedeného plemene poprvé předveden na výstavě v Barceloně.
 

CELKOVÝ VZHLED: Jde o typického představitele molosských plemen poněkud prodlouženého formátu, silného a mohutného, střední velikosti. Plemeno vykazuje výrazný rozdíl mezi pohlavími, což se projevuje především u lebky, jejíž obvod je u psů větší než u fen.  
 

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA): Základním rysem tohoto plemene je klidná povaha, ale podle okolností se může projevit také odvážně a chovat statečně; s lidmi vychází dobře a svému pánovi je věrný a oddaný. Jako hlídací a strážní pes je nepřekonatelný. V klidných situacích je důvěřivý a sebejistý; při vzrušení je jeho pohled pronikavý.  
 

HLAVA: Hlava je silná a mohutná.  
MOZKOVNA:
Lebka: Mozkovna je velká, široká a téměř kvadratická; její obvod zvláště u psů přesahuje kohoutkovou výšku. Čelo je široké a ploché, čelní rýha vyjádřená; při pohledu zepředu není vzhledem ke tvaru mozkovny vidět týlní hrbol. Horní linie obrysu mozkovny a tlamy jsou téměř rovnoběžné, jen lehce konvergující.  
Stop: při pohledu ze strany je výrazný a vystupující; Při pohledu zepředu je patrný jen proto, že nadočnicové oblouky vyznačují výraznou čelní rýhu.  
LEBKA OBLIČEJOVÉ ČÁSTI:  Žvýkací svaly jsou silné, vystupující, silně vyvinuté a dosahují až pod střed krajiny oka. Třebaže se na žvýkacích svalech vyskytují po stranách mírné vrásky, můžeme celkově prohlásit, že kůže na hlavě netvoří vrásky.  
Nosní houba: Černá a široká; mezi nosními otvory je dobře vyznačená prohlubeň.  
Tlama: nasazená u vnitřního koutku oka, široká a kónická, při pohledu ze strany připomíná tupý kužel se širokou základnou. Hřbet nosu je rovný a lehce stoupá. Délka tlamy je v poměru 1 : 3 s délkou mozkovny.  
Pysky: Horní pysk pokrývá po stranách dolní pysk až do poloviny tlamy, kde je vyjádřen koutek tlamy. Horní pysk spíše těsně přiléhá, zatímco spodní pysk se ve své střední části přehýbá; při zavřené tlamě nejsou pysky nijak nápadné. Výrazně žebrované patro a okraje dásní jsou černě pigmentované, ostatní sliznice ústní dutiny jsou červené.  
Čelisti / zuby: Čelisti jsou silné, řezáky správně řazené a špičáky dobře usazené; skus je úplný, zuby jsou bílé a silné. Zámek vykazuje předkus; tento předkus nesmí být přehnaný a měl by činit nejvýše jeden centimetr. Se zavřenou tlamou nesmí být zuby vidět.  
Oči: velké, oválného tvaru; Víčka jsou široce otevřená, dobře lemovaná a lehce šikmá; barva by měla být co nejtmavší a měla by odpovídat barvě srsti; spojivky nejsou vidět; při pohledu zepředu by nemělo být vidět bělmo očí. Oči jsou hluboko uložené a široce posazené.  
Uši: Nasazené vysoko a po stranách hlavy, spíše malé, s viditelným vnitřkem ušního boltce a stažené obloukem dozadu. Jde o takzvané růžovité ucho. V klidu je špička ucha pod linií očí.
 

KRK: Silný, mohutný, v dobrém poměru s celkem; v nasazení odpovídá jeho šířka zhruba průměru hlavy; dobře vsazený do kohoutku. Kůže je trochu volná; mírný lalok je přípustný.  
 

TRUP:  
Bedra a slabiny: Krátká, poměrně štíhlá, s vysloveným klenutím směrem k zádi.  
Záď: Leží zhruba o 1 až 2 cm výš než kohoutek; vůči horizontále tvoří úhel zhruba 30° a je poněkud štíhlejší než hrudník.  
Hruď: Hrudní koš je poněkud válcovitý, hluboký a dosahuje až k loktům; vzhledem k široce postaveným vrcholkům lopatek je hrudník na úrovni kohoutku velmi široký.  
Spodní linie z profilu a břicho: Hrudník probíhá rovnoběžně s podložkou; linie břicha lehce stoupá a je mírně vtažená, ale ne jako u chrtů.  
 

OCAS: Hluboko nasazený, v nasazení silný, zužuje se směrem ke konci.  Ocas dosahuje až k hleznu a končí špičkou. V klidu přirozeně visí. V akci tvoří lehký oblouk a zvedá se až na úroveň hřbetní linie.  
 

KONČETINY
HRUDNÍ KONČETINA:  
Plece: Přiměřeně krátké, lehce šikmé, málo vystupující.  
Nadloktí: Rovné a rovnoběžné, široce postavené.  
Loket: Vzhledem k šířce hrudníku odstávající, ale nikdy není vytočen směrem ven.  
Předloktí: Dobře osvalené, rovné; silná struktura kostí.  
Tlapy hrudních končetin: Silné, se silnými, těsně navzájem přiléhajícími a lehce zaoblenými prsty; polštářky tlap lehce pigmentované.  
PÁNEVNÍ KONČETINY: Osvalené, širší než hrudní končetiny.  
Stehna: Široká, přirozeně zaúhlená.  
Zadní nadprstí (nárt): Krátké, rovné, silné. Paspárky jsou nežádoucí.  
Tlapy pánevních končetin: Silné, se silnými prsty, prsty jsou delší než u hrudních končetin, ale celkově tvoří ovál; přednost se dává pigmentovaným polštářkům.  
 

CHODY: Typickým způsobem pohybu tohoto plemene je klus.  
 

KŮŽE: Spíše silná a dobře přiléhající k tělu s výjimkou krku, kde se může vyskytnout lehký lalok.  
 

OSRSTĚNÍ
SRST:
Krátká a na omak drsná.  
BARVA: Žíhaná, všechny odstíny žluté a černá; přednost se dává v uvedeném pořadí; u žíhaných psů se dává přednost tmavým barevným odstínům; u žluté intenzivnímu zbarvení. Bílé skvrny jsou přípustné na tlapách hrudních končetin, na hrudi a na tlamě v maximálním rozsahu do 30% plochy. Přípustná je také černá maska.  
 

VELIKOST A HMOTNOST :  
Kohoutková výška:   
U psů: 55 až 58 cm; u fen: 52 až 55 cm  
Hmotnost:
U psů dosahuje hmotnost od 35 do 38 kg, u fen od 30 do 34 kg  
 

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.  

TĚŽKÉ VADY:
Psi s kohoutkovou výškou přesahující výšku zádi.
Předkus více než 1 cm.  
Nůžkový nebo klešťový skus.
Chybění dvou premolárů.  
Ucho není složeno do růžicového tvaru, ale ploše přiléhá k líci; uši vztyčené v nasazení, i když zadní třetina vykazuje růžovitý tvar.  
Ocas jako u buldoka.
Každá další vážná vada při srovnání se standardem.  

VYLUČUJÍCÍ VADY:
Bojácnost, agresivita.
Podkus.  
Světlé nebo žluté oči.  
Kupírované uši nebo ocas.
Bílá barva pokrývající více než 30 % celkové plochy těla, jinde než na hrudních končetinách, na hrudi a na tlamě.
Skvrny jiné barvy.  
 

ROZMĚRY PRŮMĚRNÉHO PSA:
 

Hmotnost: 

  36   kg

Výška zádi:

  58   cm

Kohoutková výška: 

  56   cm

Obvod hrudníku:

  78   cm

Obvod hlavy:

  59,5 cm

Délka od týlního hrbolu k nasazení ocasu

  73  cm

Délka od týlního hrbolu ke špičce tlamy

  22  cm

Délka tlamy ke stopu

   8    cm


Pozn.:
Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí zcela v šourku.  

Zdroj: MOLOSS CLUB CZ

                     ≈  MENU  ≈